Виховання патріотів через історію держави
Патріотизм - це любов до своєї землі. своєї Батьківщини, одне з найглибших почуттів, яке закріплювалося тисячоліттями. Це стан безмежної любові до рідного краю та натхненної творчості. Патріотизм є станом духовним, як любов до свого народу, нації, Батьківщини, є справою внутрішньої свободи людського добровільного самовизначення. Бути патріотом означає духовно піднятися, усвідомити безперечну цінність своєї країни і приєднатися до неї волею й особистими почуттями.
Надзвичайні обставини, у яких нині перебуває Україна, актуалізували питання національно-патріотичного виховання учнівської молоді. Важливим осередком патріотичного виховання особистості в Березанському ліцеї №3 є музейна кімната. Адже, за словами Михайла Грушевського, «завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – нацією, країна –державою».
Музейну кімнату створено зусиллями вчителів, учнів, батьків, випускників Березанського ліцею №3.
У 2014 році з метою вшанування тих, хто загинув на Майдані, було створено тематичну експозицію ”Небесна сотня.”
Наразі у шкільному музеї облаштовано меморіальний куточок на честь загиблих учнів - випускників “Ціна незалежності”. На жаль, із початку російсько-української війни загинуло п’ятнадцять випускників нашого освітнього закладу. Така інсталяція є символом вдячності та шани за їхні вчинки та подвиги.
Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність учнів, батьків, педагогів. Ця діяльність виховує доброту, милосердя, формує соціально-значущу активність. Завдяки волонтерській діяльності нашого закладу, а ми на постійній основі виготовляємо маскувальні сітки на передову, наша кімната-музей поповнилася подяками від захисників.
До експозиції “Боже храни, Україну” входять прапори із підписами від воїнів, які були передані з територій, де проходять активні військові дії, сувенірні гільзи, шеврони.
Активним учасником поповнення експозиції музейної кімнати є відомий волонтер, батько наших учениць - Сергій Шелудько. Він неодноразово передавав подарунки від воїнів - оздоблені гільзи від снарядів, вишитий портрет Кобзаря. Саме його активна діяльність мотивує та надихає та об’єднує багатьох березанців.
Також мета діяльності музейної кімнати полягає у залученні учнів школи до ознайомлення з історією рідного краю, вихованні глибокої поваги до вікових народних традицій, історико-культурної спадщини. Завдяки вивченню та використанню місцевого матеріалу, учні мають змогу вийти за межі шкільної програми, доторкнутись до історичних подій минулого. Основний фонд експонатів складають історично-побутові предмети, зразки народної творчості.
У музеї стало традицією проводити цикл екскурсій для здобувачів освіти з нагоди пам’ятних дат історичного календаря, відбуваються години спілкування національно-патріотичного спрямування, уроки-пам’яті, уроки-мужності.
Проведення екскурсій сприяє вихованню шанобливого ставлення до надбань культури українського народу.
Певні, що Україні сьогодні потрібні люди з активною громадянською позицією, патріотичні, моральні, благородні та освічені, які знають, що таке совість, вдячність, вміють співпрацювати, відповідальні, здатні захистити себе, свою сім’ю, свою країну.
В народі вважають, що держава зможе розвиватися лише тоді, коли кожне покоління знає своє минуле і пам’ятає, що саме історична ідентичність та свідомість і патріотизм є вищою духовною цінністю будь-якої нації. Наразі ж одним із головних завдань освітян є – виховання справжніх патріотів своєї держави – незалежної України..